Exkurzia vo Vyhniach

26.9. 2017 sme sa zúčastnili akcie, ktorú organizoval SZŤP v Banskej Štiavnici, a ako ináč, bola to veľmi vydarená vychádzka v prírode a návšteva najstaršieho slovenského pivovaru v Vyhniach.

Mnísi, ktorí obývali územie dnešných Vyhien, veľmi rýchlo spoznali kvalitu miestnej vody, a tak sa stali prvými vyhnianskymi pivovarníkmi.Podľa tradície práve oni založili pivovar v roku 1473 a pivo varili nielen pre seba a najbližšie okolie, ale aj pre obchodníkov prechádzajúcich cez Banskú Štiavnicu do údolia Hrona, odkiaľ potom putovali za svojimi obchodmi ďalej. Najstaršia zachovaná písomná zmienka o pivovare pochádza z roku 1524.

Exkurzia bola nielen zaujímavá, ale aj chutná, lebo sme ochutnali rôzne druhy piva  .

Potom sme sa vydali na vychádzku ku Kamennému moru (náročný aj strmý kopec sme zdolali), ale výhľad a pohľad na krásnu prírodu za to stál. Nakoniec sme doplnili stratenú energiu gulášikom a vrátili sme sa domov.

Všetci sme boli s akciou veľmi spokojní, preto ďakujeme SZŤP za organizáciu a tešíme sa na nové výlety.

Dátum vloženia: 26. 9. 2017 17:55
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 6. 2022 17:56