Menu
hore
Obec Štiavnické Bane
ObecŠtiavnické Bane

8. ročník Rezbárskeho dňa na Štiavnických Baniach

8. ročník Rezbárskeho dňa na Štiavnických Baniach

V obci Štiavnické Bane tak ako každoročne, tak sa i tento rok konal už 8. ročník Rezbárskeho dňa. Tento rok sa 30. júl stal tradičným dňom rezbárov. Slávnosť sa začala o 10. hodine slávnostnou svätou omšou na počesť J. Záhoru a položením kvetinových vencov pred kostol a v krypte, kde je pochovaný sa mu vzdala úcta. Potom sa pokračovalo v priestoroch kultúrneho domu Spolok, kde za výbornej atmosféry a za zvukov ľudových piesní prichádzali domáci aj hostia.

Svoje výrobky a diela mali už vystavené majstri rezbári, poniektorí až umelecké diela vyhotovovali priamo pred očami návštevníkov, košikári a iní remeselníci. Neďaleko rozvoniaval trdelník, cukrová vata a slinky sa zbiehali na dokončujúci sa guláš ( boli ho až 3 druhy ) a zabíjačkové špeciality. 

Starosta obce p. Stanislav Neuschl oblečený v odeve facigera zahájil toto kultúrne podujatie, vyzdvihol prácu J. Záhoru a význam práce rezbárov. Privítal prítomných a poprial im dobrú zábavu. V programe vystúpila folklórna skupina z Obce OPOJ, ktorí jej členovia každoročne účinkujú na Rezbárskom dni. Svojim humorom, spevom a tancom rozveselila všetkých prítomných. 

Ďalej svoje vystúpenie predviedli baníci so svojim veľkolepým BANÍCKYM ORLOJOM, kde nechýbali sudcovia, vážení radní páni, ba dokonca ani pani smrť. Na podujatí nechýbala ani sokoliarska skupina Sv. Bavona z miestnej Základnej školy Max. Hella, ktorá sa nedala zahanbiť svojim vystúpením a mladé sokoliarky ukázali, že obstoja na výbornú.

Po kultúrnom programe sa začala veselica pri živej hudbe, do tanca hrala známa skupina "ROKY" pod vedením p. Paloviča.
Na svoje si prišli aj deti, ktoré sa mohli vyskákať na veľkej trampolíne.
Zábava pokračovala do neskorých večerných hodín pri zvukoch hudby v tanečnom rytme. A kto vládal a mal chuť mohol sa povykrúcať na tanečnom parkete a veru bolo ich dosť.

Toľko v skratke z 8. ročníka Rezbárskeho dňa a už teraz sa tešíme na júl budúceho roka, kedy znovu budeme organizovať rezbárske slávnosti v našej obci. Na záver patrí poďakovanie všetkým sponzorom a spoluorganizátorom. Menovite sú to: Obec Štiavnické Bane, Matica Slovenská, Pekáreň Anton - Antol, Veľkoobchod NAPRES, Ovocie a zelenina - p. Henželová, Potraviny STABON - p. Neuschlová, Mäsiareň - p. Michale, Pekáreň HONTEX, Liehovar JASTRABÁ, KAMI - p. Karabelly, K&K - Dalibor Kališek a Jaroslav Kališek, Espresso Ľudmila - p. Bartková, Penzión SLNEČNICA, Potraviny Peter ERNEK, Helena Krivdová ml.  Veľké poďakovanie patrí všetkým, čo sa podieľali na prípravných prácach a tiež tým, ktorí počas tohto podujatia zabezpečovali svojou prácou bezproblémový priebeh. 

Všetkým ďakujeme.

Organizátori podujatia 

Dátum vloženia: 17. 6. 2022 17:31
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 6. 2022 17:39