Banícka nemocnica na Piagru

Banícka nemocnica na Piargu prijala pred takmer 290 rokmi svojho prvého pacienta.

Po fašiangovej zábave sme sa zúčastnili prednášky z našej histórie v bývalej Kaplnke sv. Ignáca v Kammerhofe SBM.

Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok a Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici pripravil prednášku „Banícka nemocnica v Štiavnických Baniach počas dvoch storočí"

Lektorkou bola dlhoročná odborná pracovníčka Slovenského banského archívu Mgr. Lucia Krchnáková, PhD., ktorá nás oboznámila s históriou vzniku a existencie tejto nemocnice. Veru hľadať v starých spisoch zo 17. až 19. storočia a prekladať  náročné texty písané v starej nemčine a maďarčine nie je vôbec ľahké. V záznamoch sa vyskytli nielen mená pacientov, ale i lekárov a chirurgov, ktorí sa neúspešne pokúšali zlepšiť ich zdravotnícku starostlivosť. Dozvedeli sme sa aj čo-to o nemocničnom stravovaní a o pokusnej liečbe zákernej baníckej choroby.

So súhlasom autorky, Mgr. Lucie Krchnákovej, PhD.“ sú vo fotogalérii niektoré obrázky a texty z jej prednášky. Ale ak chcete vedieť viac, príďte medzi nás na PC kurz pondelky 8:00 – 9:30.

Zase sme o čosi múdrejší a hlavne môžeme byť hrdí na históriu našej obce nazývanej PIARG.

Dátum vloženia: 6. 2. 2018 17:49
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 6. 2022 17:50