Sitno

Deň 9.9. 2017 bol pre nás výnimočný, rozhodli sme sa totiž privítať slnko na Sitne v období splnu. Východy a západy slnka, či na horách alebo pri mori, sú vždy úžasné, preto sme sa veľmi tešili. Budíky nastavené na polnoc a od 1:00 začal autobus zbierať našich členov ako aj členov SZŤP, ktorí mali chuť sa k nám v noci pridať.

Vybavení do zimy, či vetra, sme prišli na chatu Andreja Kmeťa, kde nás privátal milý chatár, Braňo Cengel a hneď sme sa mohli zohriať horúcim čajíkom pri teplom krbe. O 3. hodine ráno bola zaujímavá prednáška o histórii chaty a turistiky. Ani sme nevedeli, že Štiavnické vrchy sú kolískou pešej turistiky v stredných horských polohách v rámci Európy.

Majitelia svätoantonského panstva - Koháryovci dali vybudovať na Sitne vyhliadkovú filagóriu, ktorá však po zásahu bleskom vyhorela. V roku 1886 ju dal turistický organizátor a banskoštiavnický lekár Edmund Viliam Téry obnoviť a dnes slúži nielen ako výhľadová veža, ale aj ako informačné centrum CHKO Štiavnické vrchy.

Po odbornej a zaujímavej prednáške nás čakalo aj príjemné prekvapenie vo forme hudobného zážitku, staré country pesničky z obdobia našeho „mládí“ , čo sme si aj spolu zaspievali. Potom sme sa posilnili sitnianskym gulášikom a vyšli sme k vyhliadke a čakali na prvé zábery slniečka, až sme ho videli v plnej kráse. Všetko sme si nafotili, aby sme mali krásne spomienky. Po 7. hodine ráno sme sa pobrali domov, unavení, ale plní krásnych dojmov z ešte krajšej prírody a východu slnka.

Dátum vloženia: 9. 9. 2017 17:56
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 6. 2022 17:56