Výprava na ostrov Vardǿ a krst knihy

Piatok bol odjakživa veľmi obľúbeným dňom, lebo prinášal víkendové voľno. Nám dôchodcom to je už jedno, lebo my máme víkend každý deň, jednoducho sme časoví milionári. Tento piatok bol však výnimočný svojím obsahom, neopakovateľnou atmosférou, kultúrnym zážitkom, jednoducho NÁDHERNÝ A NEZABUDNUTEĽNÝ DEŇ.

Naša ZŠ s MŠ Maximiliána Hella na Štiavnických Baniach mala totiž veľký sviatok. V júni 2017 sa žiaci, učitelia aj predstavitelia obce zúčastnili poznávacej výpravy do Nórska, na ostrov Vardo, kde náš rodák, Maximiáln Hell, zdokumentoval prechod Venuše v roku 1769. Obec i škola nadviazali spoluprácu. Zo svojej výpravy nám predstavili nielen film, ale aj knihu „VTÁKY SLOVENSKA a NÓRSKA“, ktorú pokrstila jej excelencia Nórskeho kráľovstva Inge Magistad.

Kniha je zaujímavá tým, že ju vytvorili žiaci našej a nórskej školy, je to zbierka výtvarných prác s obrázkami vtákov Slovenska a Nórska. Je nádherná svojimi maľbami a obdivuhodná aj z dôvodu veku maliarov.

V rámci programu boli cez videokonferenciu prítomní aj žiaci Nórska a priamo videli ako pán riaditeľ školy, Mgr. Pavel Michal, podpísal zmluvu o spolupráci.

Potom prišiel nezabudnuteľný zážitok v podaní klaviristu Jozefa Hollého, ktorého prsty sme ani nestíhali sledovať, tak rýchlo behali po klaviatúre. FASCINUJÚCE A OKÚZĽUJÚCE zároveň.

Nakoniec program pokračoval v areáli školy, ukážkami sokoliarskeho umenia v podaní našich žiakov, dokonca aj predškolákov. Ako tie malé stvorenia rozprávali o dravcoch ( a spamäti bez našepkávania) alebo bez strachu chytali dravce na svoju ruku. No jednucho sa to ani nedá opísať, iba VIDIEŤ A ZAŽIŤ.

Preto sme nesmierne šťastní, že sme boli súčasťou tejto slávnosti, že sme videli úžasné výsledky a úspechy žiakov i učiteľov, ich nadšenie, obetavosť, lásku k prírode.

ĎAKUJEME A ŽELÁME VEĽA TAKÝCH ÚSPECHOV !!!

Dátum vloženia: 2. 11. 2017 17:51
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 6. 2022 17:53