Chodník o ekológií piargskych tajchov ŠB - 09

Typ trasy: Náučno-turistický chodník, lineárny
Dĺžka trasy: 4,44 km
Prevýšenie trasy: 50 m

Náučný chodník Ekológia piargskych tajchov Vám prostredníctvom 5 zastávok priblíži biologický život a s tým súvisiacu kvalitu vody vo vybraných tajchoch (Richňava, Bakomi, Krechsengrund, Veľká Windšachta a Evička), ktoré sú súčasťou jedinečného a svetovo unikátneho banskoštiavnického vodohospodárskeho systému. Chodník začína na hlavnej hrádzi tajchu Veľká Richňava a končí pri kempingu nad tajchom Evička s celkovou dĺžkou 4.435 m a výškovým prevýšením 50 m.

Najvyšší bod náučného chodníka je v sedle Pleso v nadmorskej výške 775 m n. m. a za pekného počasia ponúka krásny výhľad na skupinu Windšachtovných vodných nádrží. Najnižší bod náučného chodníka je na zastávke č. 4 (nad Evičkou) s nadmorskou výškou 685 m n. m. Chodník možno pešo absolvovať za 2 - 3 hodiny. Začína na hrádzi tajchu Veľká Richňava, pokračuje po Hlavnom Richňavskom vodnom jarku k Hodrušskej vodnej štôlni odkiaľ stúpa po najvyšší bod trasy-sedlo Pleso. Zo sedla Pleso chodník klesá a napája sa na Horný piargsky zberný jarok, po ktorom Vás privedie ku Hornej Bakomi štôlni.

Odtiaľ krátko pokračuje po Hornom dekýšskom jarku a po nespevnenej lesnej ceste pokračuje k tajchu Bakomi, popri ktorom prechádza až k tajchu Veľká Windšachta. Pretína štátnu cestu Banská Štiavnica - Levice a pokračuje až do bývalého kempingu pri Evičke, kde náučný chodník končí.

Objekty

Úvodný objekt - Informačná tabuľa chodníka

1. Ekológia tajchov Veľká a Malá Richňava

Fyziografické členenie vodných nádrží